Termin otwarcia ofert 12-04-2019r. Mieszanka treściwa CJ dla jagniąt w ilości 12 ton ..
więcej...
Termin otwarcia ofert 12-04-2019r. Mieszanka treściwa „O” dla matek owiec w ilości 6 ton ..
więcej...
Termin otwarcia ofert 03-04-2019. Adiuwant ATPOLAN 80EC BIO lub równoważny w ilości 300 l ..
więcej...


Wizyta studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
więcej...
Konferencja „Wykorzystanie rodzimych ras owiec do produkcji wysokiej wartości surowca mięsnego”
więcej...
Spotkanie z emerytowanymi pracownikami Zakładu Doświadczalnego IZ PIB
więcej...
Warsztaty "Aspekty hodowlano-produkcyjne owiec w Polsce"
więcej...
Konferencja „Nauka i praktyka w żywieniu bydła mlecznego”
więcej...

Aktualności

Warsztaty "Aspekty hodowlano-produkcyjne owiec w Polsce"


W dniu 26 pażdziernika w Instytucie Zootechniki PIB Zakładzie Doświadczalnym w Pawłowicach zostały zorganizowane warsztaty "Aspekty hodowlano-produkcyjne owiec w Polsce". Uczestnikami warsztatów była grupa 51 hodowców należących do Krajowego Związku Hodowców Owiec i Kóz z Dolnej Austrii.

Uczestnicy warsztatów zwiedzili w gospodarstwie w Kociugach kolejno punkt uboju owiec, owczarnię oraz stację oceny tryków. Działalność w zakresie hodowli owiec w ZD Pawłowice została przedstawiona przez dr Jana Knapika z Instytutu Zootechniki oraz głównego specjalistę ds. produkcji owiec mgr inż. Marka Grycza.

Następnie uczestnicy warsztatów udali się do centrum szkoleniowego znajdującego się przy fermie bydła w Pawłowicach. Dyrektor ZD Pawłowice dr inż. Marian Kamyczek przedstawił prezentację działalności zakładu w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz tematykę realizowanych badań. Następnie dr Jan Knapik omówił stan produkcji owczarskiej w Polsce. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z organizacją i technologią produkcji w fermie bydła w Pawłowicach.

Kolejnym punktem programu była wizyta w gospodarstwie Państwa Ewy i Jerzego Kozaków, w którym znajduje się stado owiec rasy wielkopolskiej liczące 90 owiec matek. Po poczęstunku specjalnie przygotowanym przez gospodarzy domowym ciastem goście zwiedzili owczarnie.

Ostatnim punktem programu w Pawłowicach było zwiedzenie pałacu w Pawłowicach.

Na zakończenie uczestnicy warsztatów odwiedzili owczarnię w Brylewie należącą do Ośrodka Hodowli Zarodowej Garzyn sp. z o.o. Z historią najstarszego stada rasy merynos polski w starym typie oraz aktualną pracą hodowlaną zapoznał uczestników główny hodowca mgr inż. Dariusz Kubasik.
 

Tekst: Marian Kamyczek
Foto: Ariel Wojciechowski

O zakładzie | Aktualności | Produkcja | Pałac w Pawłowicach | Praca | Kontakt | Mapa strony | Zastrzeżenia prawne | Przetargi | Rodo | Komunikaty